7/7/12

London -non- Calling!

London Calling, αλλά η Εθνική μας δεν άκουσε... Εχασε 79-80 από τη Νιγηρία στον προημιτελικό του προολυμπιακού τουρνουά και επιστρέφει σπίτι. Non call foul στον Σπανούλη στην τελευταία επίθεση.

Η Νιγηρία πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά η Εθνική με ένα σερί 10-0, έφτασε γρήγορα στο +8 (10-2). Το 11-4 (με 2/6 βολές του Σπανούλη) υπέρ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος "εξαφανίστηκε" μέσα σε ένα λεπτό, χάρη σε ένα τρίποντο και δύο γκολ - φάουλ των αφρικανών, οι οποίοι προηγήθηκαν 11-13 στο 6'. Ο V-Span απάντησε αμέσως με τρίποντο, αλλά μέχρι το τέλος της περιόδου, το παιχνίδι πήγαινε καλάθι-καλάθι, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να τελειώσει ισόπαλο 21-21, με τους Ογκούτσι και Νταγκουντούρο να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά επιθετικά, πετυχαίνοντας συνολικά τους 13 από τους 21 πόντους της ομάδας τους.
Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνά της, έτρεξε και έφτασε στο 29-21, τη στιγμή που οι νιγηριανοί πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι 4 λεπτά μετά την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου. Η διαφορά ξαναπήγε στους 8 (34-26), αλλά η Εθνική δεν μπορούσε να ξεφύγει (34-30 στο 17') παρά τα πολύ καλά ποσοστά της (8/12 δίποντα και 4/9 τρίποντα). Κι αυτό γιατί, οι νιγηριανοί ανανέωναν πολλές επιθέσεις τους (7 επιθετικά ριμπάουντ μέχρι το 18'). Τελικά το ημίχρονο τελείωσε στο +12 (42-30) για την Εθνική μας, με τον Σπανούλη να είναι πρώτος σκόρερ (13π.), πρώτος σε ριμπάουντ (6) και πρώτος σε ασίστ (4)!
Στην 3η περίοδο, οι διεθνείς έφτασαν τη διαφορά στο +13 (47-34), αλλά τίποτα δεν προδίκαζε τη συνέχεια. Οι αφρικανοί ροκάνιζαν τη διαφορά μέχρι που έκαναν το -13... -3 (49-46) στο 17', γεγονός που ανάγκασε τον Ηλία Ζούρου να καλέσει τάιμ άουτ. Μαυροειδής και Πρίντεζης έδωσαν επιθετικές λύσεις, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε 56-50 υπέρ της ελληνικής ομάδας, με τους νιγηριανούς να μετρούν 16 επιθετικά ριμπάουντ!

Από το ξεκίνημα της 4ης περιόδου φαινόταν ότι η Νιγηρία θα ήταν "σκληρό καρύδι". Η Εθνική είχε το προβάδισμα, αλλά η Νιγηρία μείωσε 58-55 με τρίποντο, 60-58 με γκολ - φάουλ και 62-61 με νέο τρίποντο! Το σκορ έγινε 65-61 με τον Σπανούλη να πυροβολεί έξω από τα 6.75μ. και να φτάνει τους 20 πόντους, αλλά οι αντίπαλοι της Εθνικής έφεραν το ματς και πάλι στα ίσα (65-65) στο 34'.

Από 'κει και πέρα, ο... Χίτσκοκ περιφερόταν πάνω από το παρκέ. Οι νιγηριανοί πέρασαν μπροστά 71-73 στο 38', αλλά η Εθνική με τον Μπουρούση ξαναπήρε το προβάδισμα (76-75). Ο Νταγκουντούρο με τρίποντο έκανε το 76-78, αλλά ο Παπανικολάου απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 79-78, 30" πριν το τέλος. Ο Νταγκουντούρο κέρδισε φάουλ στα 3,5", ευστόχησε στις δύο βολές και στην επαναφορά ο Σπανούλης σηκώθηκε για τρίποντο, οι νιγηριανοί κρεμάστηκαν στα χέρια του, χωρίς οι διαιτητές να δουν τίποτα...