22/9/13

Πήρε και το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας...

Ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας της ΕΠΣ Ημαθίας.

Η ομάδα του Σάκη Παγγούρα, μετά το 0-0 του πρώτου μέρους, έκαμψε στην επανάληψη την αντίσταση του Φιλίππου Μελίκης φτάνοντας στην τελική επικράτηση με το εντυπωσιακό 4-1. Πλέον, μετά και τα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι «ασπρόμαυροι» απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής στον βαθμολογικό πίνακα.

Σπουδαίο ματς έγινε στο γήπεδο των Τρικάλων, όπου ο τοπικός Μέγας Αλέξανδρος αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον δυνατό Αχιλλέα Νάουσας.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Διαβατός, που επικράτησε εύκολα με 4-1 του Αγίου Γεωργίου, ενώ επιστροφή στις επιτυχίες είχαμε για την ομάδα της Καψόχωρας, η οποία έκαμψε την αντίσταση του Ζερβοχωρίου με 1-0.

Στο γήπεδο της Μέσης, ο τοπικός Φίλιππος παρότι προηγήθηκε στο σκορ με 2-0, τελικά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, αφού ο φορμαρισμένος Εθνικός Κλειδίου έκανε τη μεγάλη ανατροπή και στα τελευταία λεπτά έφτασε στην ισοφάριση (2-2)!

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι κάτω από έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων (υπήρξε διακοπή του αγώνα και αποχώρηση των διαιτητών στα αποδυτήρια), το οποίο εκτέλεσε λίγα λεπτά αργότερα ο Βοργιατζίδης στέλνοντας τη μπάλα άουτ!

Τέλος, στο ντέρμπι των νεοφώτιστων η Νικομήδεια επικράτησε στο γήπεδό της του Π. Σκυλιτσίου με σκορ 2-1, ενώ το Νεόκαστρο «στραβοπάτησε» εντός έδρας καθώς αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1 με το νεανικό σύνολο του Νηρέα Βέροιας.