24/2/13

Έχασε η ΝΑΟΥΣΑ, νίκησαν ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ, ΛΕΥΚΑΔΙΑ

Η Κοζάνη ήταν η μεγάλη κερδισμένη της σημερινής 17ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Δ’ Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα της Δυτικής Μακεδονίας συνέτριψε στο ντέρμπι της ημέρας με 4-0 τη ΝΑΟΥΣΑ και έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες, με τους "κυανόλευκους" να χάνουν τις ευκαιρίες αλλά τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν ένα τυχερό γκολ στο 24’ με μακρινό σουτ του Τοπάλη.

Στην επανάληψη είχαμε ένα «εφιαλτικό» 15λεπτό για τους Ναουσαίους, στο οποίο κρίθηκε και το παιχνίδι.

Στο 55’ η ομάδα του Βασίλη Αργυρίου έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπουλγουρίδη με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το γεγονός αυτό κατά τον καλύτερο τρόπο και στο 64’ να πετυχαίνουν το 2-0 με νέο σουτ του Τοπάλη, ενώ στο 67’ να σημειώνουν το 3-0 με πλασέ του Ταφαρλή.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωση στο 84’ο Ζηνόβιος δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Στο Δημοτικό στάδιο Αλεξάνδρειας, η τοπική ΑΕΑ που από την περασμένη αγωνιστική αποχαιρέτισε την κατηγορία, υποδέχθηκε το ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ.

Η ομάδα του Γιάννη Κερλίδη πέρασε εύκολα με σκορ 5-1 έχοντας σε πολύ μεγάλη μέρα τον Αντώνη Ηλιάδη, ο οποίος πέτυχε τέσσερα γκολ!!

Ο νεαρός παίκτης του ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ άνοιξε το σκορ στο 17’ με πλασέ, ενώ δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά σε 1-1 με κοντινή κεφαλιά του Πιπιλιάρη. Ωστόσο, με την συμπλήρωση 45 λεπτών οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα με καρφωτή κεφαλιά του Ζαρογιάννη.

Η επανάληψη ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα του ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ αλλά και για τον Ηλιάδη, ο οποίος με τρία προσωπικά του τέρματα (60’, 68’ και 74’) διαμόρφωσε το τελικό 1-5!

Στο γήπεδο των Λευκαδίων, το ντεμπούτο του Νίκου Παπανώτα στον πάγκο των γηπεδούχων ήταν επιτυχημένο, καθώς η ομάδα του επικράτησε εύκολα με 3-0 του ουραγού Μακεδονικού Κοζάνης.

Το σκορ άνοιξε στο 29’ ο Πετρίδης με κεφαλιά, ενώ στο 40’ ο Παπαστεργίου σημείωσε το 2-0 με πλασέ. Το τελικό 3-0 για τα ΛΕΥΚΑΔΙΑ πέτυχε ο Πασχώνης στο 78’ με καρφωτή κεφαλιά.
Κυριακή 24 Φεβρουαρίου, 2013 15:00