28/6/12

Επανάληψη του Euro 2008;

Ενενήντα αγωνιστικά λεπτά (ή περισσότερο, αν το ματς οδηγηθεί σε παράταση ή πέναλτι), μένουν για να μάθουμε αν θα έχουμε... repeat του τελικού του Euro 2008, ανάμεσα στην Γερμανία και την Ισπανία.

Οι "φούριας ρόχας" νίκησαν 4-2 στα πέναλτι την πορτογαλία και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους σε τρίτο συνεχόμενο τελικό μεγάλης διοργάνωσης, κάτι που έχει να πετύχει Εθνική ομάδα από την δεκαετία του '70!
Τότε, ήταν η Γερμανία, η οποία είχε πάρει μέρος στους τελικούς του 1972, του 1974 και του 1976.
Το αν τα πάντσερ θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν εκδίκηση για τον χαμένο τελικό του 2008, θα το μάθουμε το βράδυ, μετά τον ημιτελικό με την Ιταλία (21:45GR).
Αυτό που ξέρουμε σίγουρα είναι ότι αν η Ισπανία κατακτήσει το φετινό Euro, θα γίνει η πρώτη ομάδα που κατακτά 3 σερί μεγάλες διοργανώσεις, αφού οι Γερμανοί είχαν κατακτήσει το Euro του 1972, το Μουντιάλ του 1974, αλλά είχαν χάσει τον τελικό του Euro 1976 από την Τσεχοσλοβακία.